Sajnos a betegség azonban nem csak a háztáji sertések kapcsán okozott veszteséget, hanem a vadállományban is. Egyrészt a megyénk területén fellelt 257 darab elhullott vaddisznó közül 201-nek pozitív lett az ASP-tesztje, másrészt maguk a vadászok is kilőttek az afrikai sertéspestis megjelentése óta 2.573 vaddisznót, ám ezek közül csupán 124 állat hordozta a kórokozót.
Noha egyelőre sikerült gátat szabni a betegségnek, az élő- vagy már feldolgozott sertést értelemszerűen továbbra sem szabad hivatalos dokumentumok nélkül hozni-vinni. Egy Máramaros megyei állatszállító e törvényt nem tartotta szem előtt, amikor be nem regisztrált sertéseket utaztatott megyénk területén keresztül. A peches sofőr egy közúti ellenőrzés során bukott le, s mulasztásáért 1.500 lejes bírságot szabtak ki rá az igazgatóság munkatársai.
Madárinfluenza Európa-szerte
A DSVSA midezek mellett arra is felhívja a figyelmet, hogy az elmúlt időszakban Európa több országában is felütötte fejét a H5N8 típusú madárinfluenza. A vadmadarak állományát illetően a legtöbb esetet Hollandiából, Németországból, Dániából, Írországból, Belgiumból, Franciaországából, Svédországból, Horvátországból, Angliából és Lengyelországból jelentették, viszont mostanra már csirkefarmokra is bejutott a madárinfluenza, mi több, december 4-én egy ukrajnai gazdaságban is kimutatták a betegség jelentétét. Ez Románia tekintetében már csak azért is különösen fontos információ, mert a vándormadarak a madárinfluenza leggyakoribb közvetítői, az ország pedig a vadmadarak vonulási útvonalába esik.
Az igazgatóság közleménye szerint a Szatmár megyei állatvásárok további rendelkezésig zárva tartanak.